Zahájení výstavy v českolipské Galerii Jídelna a příběh ukradené skleněné hlavy
V Galerii Jídelna při Vlastivědném muzeu v České Lípě můžete od soboty 7. listopadu navštívit výstavu pod názvem SPLASH!, která představuje sklářskou tvorbu výtvarníka Ricarda Hoineffa.
Ricardo, rodák z Rio de Janeira, žije v Čechách od roku 1992, kdy začal v Praze se studiem scénografie na Divadelní fakultě na Akademii múzických umění. Tomuto oboru se ovšem věnoval již v Brazílii od svých 17 let. V Čechách působí jako scénograf a art director pro některé televizní stanice, a zároveň se stále věnuje své vlastní tvorbě. V roce 2007 byl Ricardo přizván do Nového Boru, aby zde spolupracoval na pořádání Masopustu v brazilském duchu a vytvořil si tak v našem regionu silné vazby, mimo jiné tím, že si splnil sen a vystudoval zde Vyšší odbornou školu sklářskou.
Nad výstavou SPLASH! převzalo záštitu velvyslanectví Brazilské federativní republiky v Praze a vernisáž poctil svou účastí pan velvyslanec George Monteiro Prata s chotí. Ten se také ujal úvodního slova a kromě upřímně přátelské gratulace k výstavě zmínil i to, že Ricardo Hoineff je člověk, který v Čechách velmi úspěšně reprezentuje svou rodnou zemi. A to dokonce díky našemu tradičnímu řemeslu – sklářství.
Co nás na výstavě čeká? Ricardo dokáže ke sklu přistupovat z mnoha různých pohledů. Prvním z nich je design. Předměty z cyklu „Do živého“, což je sklo foukané do nezvyklých materiálů (např. banánů, bambusu, ananasů, langust, ale také do předmětů denní potřeby – kleští, struhadel apod.), osloví svou hravostí každého vnímavého diváka.
Dalšími artefakty jsou skleněné hlavy s Milónem nápadů, se Sny a nádherným Obzorem.
Naši pozornost směrem vzhůru upoutají nejrozměrnější díla celé instalace, objekty z čirého a uranového skla , které daly výstavě také název. Tyto skleněné „cákance“ (angl. splash) nám mohou, a to je snad i Ricardův záměr, evokovat ohňostroj a radost ze života. Jsou vytvořeny poměrně náročnou kombinací technik – foukaného, ručně tvarovaného skla a jeho následným leháním ve velké speciální peci.
A příběh ukradené skleněné hlavy?
První listopadový týden byl v českolipské galerii ve znamení dvou vernisáží. Kromě již zmíněné, proběhla v galerijní chodbě 3. 11. také vernisáž děl malíře, grafika a spisovatele Ivo Medka Kopaninského. Autor doprovodil slavnostní zahájení své výstavy také komentovanou prohlídkou. Tu navštívily přibližně dvě desítky zájemců. Ve vedlejší Galerii Jídelna probíhala přes den instalace výstavy Ricarda Hoineffa a byť zde byla zábrana vstupu (dveře ovšem v tomto místě nejsou) a zhasnuto, došlo ke krádeži jednoho skleněného artefaktu – cca 20 centimetrové hlavy, která nese název „Výkřik“. Hlava sice zvuk vydat nemohla, ale kamerový systém v muzeu zachytil zloděje při činu. Tyto záběry byly také porovnány s fotografiemi, které vznikají během akcí muzea. Případ byl nahlášen Policii ČR a ta během pár dnů znala pachatele. Pokračování je ovšem snad ještě zajímavější. V sobotu 7. 11. byla v galerii úspěšně zahájena sklářská výstava, ale bohužel bez této uloupené hlavy. Ricardo Hoineff tuto politováníhodnou skutečnost o krádeži svého díla během úvodního slova zveřejnil, a tak možná právě proto, možná ze strachu, v neděli po obědě navštívil muzeum tajemný muž v klobouku a dlouhém plášti. Po jeho cílené „návštěvě“ pak byla průvodcem muzea ztracená hlava v galerii objevena. Záznamy z bezpečnostního kamerového systému byly opět předány policii a ta případ nadále vyšetřuje. Pro návštěvníky výstavy je ovšem podstatné to, že znovunavrácené dílo „Výkřik“ – hlava z foukaného skla naplněná hřebíky, které již vytváří uvnitř objektu rez a dodávají tak celému dílu na tajemnosti, což je autorův záměr – je opět šťastně vystaveno.
Bezpečnostní kamerový systém i pozornost zaměstnanců muzea vedly k bezprostřední a velmi rychlé identifikaci pachatele tohoto činu, což by mělo být i mementem a „upozorněním“ pro další případné zloděje, že do muzea se chodit krást opravdu nevyplatí!
Na výstavu SPLASH! a hlavu „Výkřik“ se můžete v Galerii Jídelna podívat do konce tohoto roku (otevřeno je od středy do neděle, 9 – 12 a 13 – 17 hodin).
Markéta Váchalová Vojtíšková