Válečná Česká Lípa - mocenská centra

V totalitě to máte celkem jednoduché, je jen jedna skutečná strana a veškeré složky společenského života jsou ve zjednodušené podobě na ni napojeny. V nacistickém státu neexistovaly ani formálně jiné strany.
Dřívější Sudetoněmecká strana, působící v letech 1933-1935 jako hnutí se v listopadu 1938 přeměnila v součást Nacionálně socialistické německé dělnické strany (NSDAP). Obsadila poměrně rozsáhlou budovu hotelu Stará pošta v Poštovní ulici (dnes Sokolská). Dům byl v roce 1983 zbořen. Zde byl partajní sekretariát a přidružená vedení mládeže a žen. Sídlil zde i nacistický autoklub a složky odborové, tzv. Pracovní fronta.
Původní stranický archiv se nedochoval, ale četné partajní archiválie lze nalézt mezi doklady z jednotlivých měst. Většinou různé direktivy, příkazy, konkrétní požadavky. V Rumburku je uloženo torzo původních stranických dokumentů, dle nichž můžeme proniknout i do mechanizmu práce českolipské NSDAP. Každý týden byly připraveny zvláštní oběžníky pro stranické i státní složky, v nichž byl podán souhrn o náladách obyvatelstva. Šlo o materiál propagandistický, nikoliv výzvědné šetření. Zkoumání se provádělo prostřednictvím blokových důvěrníků, kteří sděloval
i i různé indiskrétnosti o tom, jak se kdo vyjadřoval na veřejnosti, co se říkalo ve frontách při rozdělování potravin, jaká šeptanda probíhala mezi lidmi a jaké názory byly vyslovovány na průběh války. Propagandisté v sekretariátu z toho udělali souhrn s příklady dobrými, o lidech,
kteří se obětují a projevují patřičné nadšení pro nacizmus a také byly uváděny příklady jednání váhajících, pochybujících,
ba přímo zrádných.
Partajní sekretariát se tvářil, že plně věří vítězství ve válce, ale na ochranu před jejími důsledky se připravoval velmi obezřetně. Za sekretariátem, v klášterní zahradě, kde terén náhle spadal směrem do nivy Ploučnice, byly vystavěny dva betonové úkryty. Dílo zůstalo patrně nedokončené. Důvod byl zjevný v okamžiku, kdy byla zahájena stavba kulturního domu Crystal a prováděly se v roce 1984 výkopy. Z řezu na odbagrované stráni bylo patrné, že úhlopříčně šla čára, která ukazovala, že terén původně zamýšlené klášterní zahrady byl skloněn směrem do dnešní Sokolské ulice a byl tudíž vyrovnán zeminou vytěženou v 17. století při stavbě kláštera. Podloží ve stráni bylo tedy celkem nestabilní. Stavba skončila jen dvěma krátkými chodbami a nebyl vytvořen vnitřní krytý prostor.
Výkonnou složkou nacistické moci byla především tajná státní policie, známá pod názvem gestapo. Sídlilo v dřívějším hodinovém hotelu v tehdejší Sluneční ulici (dnes Žižkova čp. 234). Sem se v roce 1935 původně nastěhovala státní policie Československa.
Úřady samosprávy a státní správy byly plně podřízeny nacistické partaji. Radnice neměla zastupitelskou soustavu, ta byla zrušena a seděli zde pouze nevolení úředníci. Dřívější okresy byly přeměněny na tzv. landráty. Zdejší sídlil v budově okresního úřadu v Zádušní ulici. Dnes je to ulice Paní Zdislavy a v tomto domě byl v roce 1945 zřízen okresní národní výbor. Později zde bylo ředitelství dřevařských závodů.

Ladislav Smejkal

Na fotografii hotel Stará pošta.