Válečná Česká Lípa - náměstí - Paradeplatz

Naše hlavní náměstí nemělo až do roku 1938 žádné vlastní jméno. Používalo názvu běžného v mnoha městech s německou většinou – Marktplatz = tržiště. K tomuto účelu sloužilo, třebaže v době meziválečné, již poněkud méně než dříve.
Nacizmus se snažil dát městům ve veřejném prostoru náplň vhodnou pro svou totalitní ideologii. Náměstí bylo místem srazů, tedy davového nadšení, případně řízeného rozhořčení. Zkrátka Paradeplatz, přestože se takové označení neužívalo. Proto nemohlo být náměstí jako dříve bez osobního pojmenování a sáhlo se hned po jméně nejvyššího – náměstí Adolfa Hitlera.
Sem přijela 9. října 1938 nacistická armáda a následujícího dne byla provedena přehlídka pro lid a představitele moci. Německý generál Brauchitsch a vedle něj starosta Turner a stranický vůdce Schuh. Chlapci ze školy v Jahnově ulici (dnes Pátova) byli narychlo navlečeni do uniforem Hitlerovy mládeže a v přední řadě vřeštili na trumpety. Děvčata z vedlejší školy (dnes Havlíčkova ulice) zdobila klopy vojáků květinami.
Od tohoto data šel sraz za srazem a když bylo zlé počasí, tak posloužila Nová tělocvična (dnes Jiráskovo divadlo). V říjnu 1939 se na náměstí konala přísaha vojáků. Počet různých masových akcí začal klesat pronikavě od roku 1942. Mysl vládnoucí vrstvy začala upadat a lid byl stále více pasivní. Složení společnosti se měnilo. Z ulic i náměstí mizeli muži mladého a středního věku a ženy měly jiné starosti.
Zajímavé by bylo svědectví z listopadu 1944 – ledna 1945. V té době se formovala poslední, pochybná, vojenská síla „volkssturm“ (lidobrana). Muži ve věku kolem šedesátky s různými trofejními puškami přes rameno skládali přísahu
na náměstí. K tomu ale již nemáme fotografické snímky. Dva hlavní úřední fotografové, učitel Franz Hauptmann
a profesionální fotograf Alfred Wildgatsch nebyli přítomni. První byl ve službách formace SS a sloužil někde daleko mimo
a do města se už nevrátil. Wildgatsch pracoval ve svém ateliéru, ale v roce 1944 byl pravděpodobně povolán k nějakým válečným úkolům.
Kdy se odehrála poslední zdejší sešlost v éře nacistické. Prý to bylo 2. května 1945, kdy sem bylo svoláno obyvatelstvo
na tryznu za Hitlera. Není dochována žádná fotodokumentace. Řečník pravděpodobně hovořil z balkonu radnice, což se občas dělo, zatímco pro větší příležitosti se stavěla tribuna. V tom posledním okamžiku šlo dozajista o řeči jalové, tak jako
i na začátku, jenže tentokrát již vyprchal i rozhodný patos. Výzva k odporu už nikoho k ničemu nepozvedla.

Ladislav Smejkal

Na fotografii náměstí.