Včelař
Mladí včelaři se potkali v Kravařích
S možnými adepty včelařství se na Vísecké rychtě setkal dlouholetý včelař s bohatými zkušenostmi Miroslav Fikar.
Ve světnici rychty se mohli účastníci grantové soboty zaměřené na prezentace vybraných profesí a řemesel blíže
seznámit s oborem, díky němuž mohou lidé využívat med, vosk, propolis a další produkty.
V úvodu Miroslav Fikar vyprávěl o samotných počátcích včelařství a také přiblížil svojí vlastní cestu, která ho ke včelám přivedla. Se včelařením jej seznámil jeho otec. Po studiích, když se vrátil zpět do rodného domu, od něj včely převzal a sám si začal samostudiem a na včelařském učilišti v Nasavrkách prohlubovat své znalosti. Jenom s nimi si ale včelař nevystačí. Důležitým předpokladem, který budoucím včelařům velmi napomáhá, je také manuální zručnost. Šikovný včelař si dokáže sám vyrábět rámečky do úlů nebo celé úly.
Přítomní zájemci se mohli zeptat na všemožné otázky týkající se oboru, dozvěděli se jak včely dělají med, proč mají včely žihadlo nebo jaká rizika přináší onemocnění včel nebo zavlečení jiného druhu včel, než je domácí včela kraňská, která je chována včelaři v České republice. Včelařský rychlokurz doplnil instruktážní film včelařského svazu.
V praktické části se účastníci grantové soboty přesunuli přímo na k Vísecké rychtě přilehlou včelnici Miroslava Fikara, kde mohli na vlastní oči vidět vše, o čem slyšeli v teoretickém úvodu. Kromě toho si žáci mohli zkusit vyrobit některé výrobky
z včelích produktů, mezi ně samozřejmě patřila svíčka. Naopak obtížnější již bylo vyrábění mezerníků nebo zatahování mezistěny, což už je, jak řekl Miroslav Fikar, kus včelařské práce.
informační karty katalog v expozici burza profesí a řemesel
Fotografie dodala ing. Tereza Kaiserová