Vlakový výlet do Prahy
Doprovodným programem k výstavě Českolipsko & Praha – spojitosti osudů se stal výlet do Prahy. Na hlavní nádraží jsme přijeli v půl deváté a tam nás čekal průvodce pan Tomáš Bezouška. Seznámil nás s historií budovy hlavního nádraží
a Fantovy kavárny. Potom nám umožnil vstup do míst, kam se cestující nemají přístup. Jednalo se o prezidentský salonek, ve kterém při cestách do Prahy našli zázemí vyjímeční hosté. Byli to např. prezidenti Masaryk, Emil Hácha, Kim Ir-sen
a další. Salonek slouží vzácným hostům od roku 1871. Při vstupu do něho na Vás dýchne atmosféra „krásné epochy“, jak byl označován začátek 20. století. Salon je vystaven ve stylu secese. Stěny jsou zdobeny malbami s motivy Prahy od Václava Jansy a Viktora Strettiho. Je plně funkční a v dnešní době slouží komerčním účelům.
Po návštěvě hlavního nádraží jsme se přesunuli na Výstaviště do dvou oddělení Průmyslového paláce. V tom prvním jsme si prohlédli největší obraz v Česku znázorňující Bitvu u Lipan. Na unikátní dílo Luďka Marolda jsme nahlíželi trochu jiným pohledem než v době školních let, kdy zde mnozí z nás byli naposledy. Tehdy nás na panoramatickém trojrozměrném obrazu zajímaly rozbité vozy a penízky naházené uvnitř, dnes jsme si se zájmem vyslechli historii bitvy u Lipan a celého husitství (tolik aktuální – v tomto roce vzpomínáme 600 let od upálení Mistra Jana), ocenili jsme kvalitu a vkus díla a v dáli jsme našli hory Říp a Bezdězy.
V Průmyslovém paláci je umístěno také Lapidárium Národního muzea. Tato jedinečná expozice kamenosochařství
a plastické architektury v Čechách se řadí mezi 10 nejlepších na světě. Je pastvou pro oči těm, kteří chtějí umět rozeznávat umělecké slohy (románský, renesanční, barokní, klasicistní). Pro nás Českolipáky je připomínkou na bratry Maxovy, kteří zde mají umístěný pomník maršálka Radeckého, který dříve stál na dnešním Malostranském náměstí.
Lapidárium Národního muzea ukazuje historii našeho národa z té lepší stránky. Vidíme zde krásu historických slohů, sochy českých králů, královen a dalších osobností. Umění, dovednost a zručnost sochařů ve spojení s odborným výkladem historika Ladislava Smejkala v nás zanechaly hluboký dojem.
Magdalena Pujmanová
Popisek k fotografii č. 3: Sousoší sira Wintona na 1. Nástupišti. Odtud odjelo 8 vlaků se 669 židovskými dětmi do náhradních rodin do Anglie. Tuto akci, která většině dětí zachránila život, zorganizoval Winton se svými přáteli.