Vlakový výlet do Žitavy na hrad Karlsfried

V sobotu 23. dubna byla zahájená druhá (výletní) část letošního programu Vlastivědného spolku Českolipska. V tomto roce, kdy si připomínáme 700. výročí narození krále Karla IV., navštívíme tři hrady, které panovník nechal postavit. Ten první je nejméně známý ale výlet k němu i jeho historie je velmi zajímavá. Abychom ho mohli navštívit, museli jsme se vydat vlakem do Žitavy a odtud autobusem do Hartau. Potom už nás čekala nenáročná lesní cesta k bývalému hradu. Karel IV. ho nechal postavit v roce 1357, na jeho stavbu pravděpodobně dohlížel purkrabí z hradu Bezděz Oldřich Tista. Tento nevelký hrad byl celní, tyčil se pod kupeckou cestou vedoucí z Prahy do Žitavy. Povozy jedoucí po této cestě musely projet dvěma branami. Úkolem obyvatel hradu bylo dohlížet na řádné placení cla a z věže hradu sledovat okolí a chránit vozy naplněné zbožím před přepadením. 14. století bylo obdobím hospodářské prosperity, panovníkem velmi podporované. Branami tohoto hradu proudily povozy naplněné zbožím a vybrané clo mu vynášelo slušné zisky. Do Prahy se například vozilo žitavské pivo, v té době nejlepší české pivo (neboť Žitava byla královské české město). Hrad Karlsfried měl tři věže, dvě brány, z kamenů ohrazenou přístupovou cestu na hrad. Za necelých sto let v roce 1442 ho husité zpustošili. Poté byl znovu obnoven (neboť jeho strategická poloha se mu nedala upřít) ale v dnešní době má podobu stejnou jako po řádění husitů. Zůstal pouze kousek obvodové zdi, kousek věže a kameny na přístupové cestě k hradu. Hrad vlastnili Vartenberkové, později město Žitava. Poté, co celní hrady ztrácely význam, ho začali  žitavští měšťané rozebírat na stavbu svých domů. Kameny z hradu Karlsfried je postaven i kostel v nedaleké obci Lückendorf.
Okolí hradu je protkáno různými stezkami a vyhlídkami. My jsme se šli podívat na vyhlídku Fuchkanzel (Liščí kazatelna)
s krásným výhledem na Hrádek nad Nisou, Žitavu a Bogatyni. Zpět jsme se vydali po původní zachovalé obchodní stezce, podívali se na horu Hvozd a zastavili se u staré myslivny.
Počasí, jehož předpověď nebyla vůbec lákavá, nakonec naštěstí nevyšla. Pršet začalo až když jsme jeli vlakem zpět.
Na dnes zpustošeném hradě nám pan Smejkal poskytl zajímavý výklad o historii Žitavy, hradu i obchodní stezce. Trasu vlakem, autobusem i pěšky volil tak, abychom se nevraceli stejnou cestou. Ráno jsme jeli přes Liberec a zpět přes Rybniště a mohli jsme si prohlédnout probouzející se jarní krajinu. Výletu se zúčastnilo 14 zájemců.

Magdalena Pujmanová

Nenáročné trasy v okolí hradu Karlsfried

Ruina hradu se zbytky obvodové zdi a věže

Cesta k vyhlídce Liščí kazatelna

Na vyhlídce stojí zeměměřičský triangulační sloup z roku 1864

Trochu nejasný výhled v oblačném počasí

Pohled na Hvozd

Stará myslivna postavená po roce 1866. Ta původní vyhořela při pochodu pruských vojáků do Čech.

Odpočívadlo při staré obchodní stezce postavené z mlýnských kamenů

Zatáčka ve stoupání na staré obchodní stezce zpevněná původními kameny