Nové vydání knihy K. H. Máchy: Máj 

6. listopadu 1836 zemřel největší básník českého romantismu Karel Hynek Mácha. Jeho báseň Máj je nejvydávanější a také nejčastěji ilustrovanou českou knihou. Máchovo dílo ovlivnilo výtvarné umělce mnoha generací, pro které je, bylo
a bude výzvou pro jejich fantazii. Knižní máchovská sbírka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě čítá téměř šest set knih. Jsou zde zastoupena také cizojazyčná vydání Máchových knih. Nalezneme zde např. Máj ve slovinštině, bulharštině, ruštině, němčině, angličtině, nizozemštině, italštině, ukrajinštině, maďarštině, španělštině, lužickosrbštině či v jazyce esperanto.

Mezi slavné ilustrátory Máje patří Jan Konůpek, Mikoláš Aleš, Cyril Bouda, Jan Zrzavý, Karel Svolinský, Ludmila Jiřincová, Jaroslav Šerých, Vladimír Komárek, Anna Khunová a další umělci.

Malířka, grafička a ilustrátorka Dana Puchnarová uspořádala v roce 2014 v Památníku K. H. Máchy v Doksech výstavu svého cyklu litografií, který po jejím skončení věnovala do sbírek VMG v České Lípě. Také ji upoutalo máchovské drama světla a tmy, záře a stínu, hvězd a vesmíru. Protiklady se doplňují s tím, co prožíváme v lidském životě, krásu a zmar, proměnlivost přírody i její věčnosti. Ilustrace Dany Puchnarové postihují sílu a kouzlo básně, která bude stále pro mnohé inspirující.

Kniha vychází ke 180. výročí vydání knihy Máj a úmrtí K. H. Máchy. Je možné ji zakoupit ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě.

Slavnostní uvedení knihy na knižní trh se uskutečnilo 1. prosince 2016 v 17 hodin v Národním muzeu v Praze. 

Vážíme si toho, že máme možnost, v tomto jubilejním roce, báseň Máj vydat. 

Více informací ZDE.

 

              

Dana Puchnarová podepisuje bibliofilská vydání Máje.

První a poslední vydání Máje pohromadě

Dana Puchnarová s prvním vydáním Máje z roku 1836.

Vokálně instrumentální soubor Ludus Musicus.

Vedoucí Oddělení knižní kultury Národního muzea Pavel Muchka.

Kniha se křtila symbolicky vodou z Máchova jezera.

370. vydání knihy Máj vytvořil ve své tiskárně pan Tomáš Bím.

Přední máchovský badatel pan Miroslav Koloc.

Výtvarnice paní Kateřina Černá.