Ruční výroba papíru

Další z prázdninových sobot Vás Šárka Kalová seznámila s ruční výrobou papíru. Ruční papírenská výroba má na evropském kontinentu i u nás velmi bohatou tradici. Za kolébku evropského papírnictví je považována Itálie, která kdysi zásobovala papírem celou střední Evropu. U nás vyrábí ruční papír bez přestávky již více než 400 let ruční papírna ve Velkých Losinách, založená před rokem 1596.

Papír se vyráběl ze starých hadrů a textilních zbytků, a zejména zpracování a příprava této suroviny byla velmi náročná. Stěžejním pracovištěm výrobního provozu papíru vždy byly a dodnes jsou čerpací kádě. Právě v nich vznikají jednotlivé listy ručního papíru nabíráním, papíroviny na čerpací síta. Výsledná jakost papíru však závisela také na sušení vylisovaných archů papíru. Ty se volně rozvěšovaly na sušáky z žíněných provázků, později i dřevěných latí. Samotné sušení probíhalo jen přirozeným prouděním vzduchu za normální venkovní teploty.

Jednou ze závěrečných činností je hlazení papíru. V nejstarších dobách se papír hladil ručně achátovými hladítky.
V 17.století byla tato činnost zmechanizována pomocí kladiva nadzvedávaného vodní silou. Údery železné palice byly pěkně vyhlazeny celé složky, tzv. knihy papíru. Teprve v 18. století se v evropských papírenských manufakturách objevil nový vynález - kalandr neboli žehlička.