Uložení informací o opravě kláštera v České Lípě do knoflíku věžičky Svatých schodů

Dne 23. února 2015 byly dokončeny práce na věžičce tzv. Svatých schodů, která byla opravována v rámci generální rekonstrukce krytiny střešního pláště na areálu kláštera v České Lípě. V průběhu dokončovacích prací byly do knoflíku věžičky uloženy listiny a drobné předměty jako zpráva pro budoucí generace, které budou věžičku opravovat.
V roce 1970 při opravách zchátralého areálu kláštera byly z knoflíku věžičky vyňaty zde v minulosti uložené listiny. Tyto listiny obsahovaly informace o obnovách klášterního areálu. Během velkého požáru města v roce 1787 utrpěl klášter významné škody, shořely i střechy Lorety, Svatých schodů a ambitu. Jedna část křížové chodby byla do té doby nedostavěná. Bylo patrně provedeno provizorní zastřešení, ale opravy dále nepokračovaly. Při druhém velkém požáru města v roce 1820 nebyl sice areál Lorety postižen, ale objekt neustále chátral, až v nejvyšší nouzi přišla oprava v roce 1867 zásluhou zejména kustoda Lorety Ferdinanda Hölzela. Byla vypsána sbírka a poté bylo přistoupeno k opravám a dostavbám. Listiny obsahovaly také seznam dárců a článek o poměrech v Lípě. Do knoflíku tehdy měly být vloženy dnes nezvěstné fotografie, brožura „Poutník“, soupis současných tržních cen a také mince. Dále zde byly uloženy listiny s informacemi o areálu augustiniánského kláštera, popis zástavby města, průjezdních silnic a ulic města. Také zde najdeme informace o kultuře, řemeslech, obchodu a průmyslu, o připojení okolních obcí k Lípě, obsazení míst zastupitelů, církevních úřadů, profesorech augustiniánského gymnázia a další zajímavé informace.
Další důkladná oprava věžičky byla provedena v roce 1905. Listiny z věžičky vypovídají o obsazení funkcí kláštera, je zde
i informace o klidném náboženském ovládání obyvatel Lípy. Najdeme tu i informaci o velkém suchu a následném vlivu
na zemědělství a zdražení cen masa: „Navzdory zdražení a bídě není dosud k povšimnutí, že by lidé byli zbožnější. Kostelní sluha Anton Töpper oslavil minulého roku 40leté služební jubileum a obdržel medaili za 40leté služby“. Dokument je datován 2. června 1905.
Uvedené listinné doklady z let 1867 a 1905 byly v roce 1970 při opravách vyjmuty a uloženy do sbírky muzea. Do knoflíku věžičky byly uloženy nové listiny. O jejich obsahu se toho však již mnoho nedovíme. Z důvodu současných oprav střech, které financuje současný vlastník klášterního areálu, tedy Liberecký kraj, byla dne 12. února 2015 sejmuta část původní věžičky s knoflíkem. Následně byly vyjmuty zde uložené listiny. Bohužel byly listiny do knoflíku věžičky v roce 1970 uloženy bez obalu a patřičné péče a zcela bez zajištění proti zničení. Došlo k celkovému splynutí smotaných papírových listů a není proto možné tyto od sebe oddělit a listiny přečíst. Vložené listiny splynuly v kompaktní váleček papírové hmoty.
Dne 23. února 2015 jsme do dvou měděných speciálně vyrobených pouzder uložili i my současníci listiny, dokumenty
a předměty jako vzkaz našim následovníkům a budoucím generacím. Do jednoho z pouzder jsme uložili překlady původních listin z let 1867 a 1905. Dále listiny o historii klášterního areálu a doklady o prodeji klášterního areálu z vlastnictví řádu Augustiniánů, kterému byl vrácen v roce 1991, do vlastnictví státu a následně do vlastnictví Libereckého kraje. Propagační materiály o Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, Libereckém kraji, Městě Česká Lípa. Vložili jsme sem také řadu informací z internetových stránek kraje a muzea. Mimo listinné materiály jsme do pouzdra vložili i platné mince a flash disk, který obsahuje další informace o současném dění ve městě a Libereckém kraji, fotografie současného stavu areálu kláštera, projektovou dokumentaci probíhající stavby a její podrobnou obrazovou dokumentaci a řadu dalších informací. Do druhého pouzdra jsme vložili informace o stavbě, firmách, které stavbu provádějí, obrazovou dokumentaci a další informace
o probíhající stavbě, průzkumech fasád a dalších stavebních prvků. Obě měděná pouzdra byla následně uzavřena
a neprodyšně utěsněna cínem. Pouzdra jsme uložili do nového knoflíku a ten byl nasazen na věžičku Svatých schodů.
K uzavření knoflíku pak došlo zasazením renovovaného zlatého kříže.

Ing. Zdeněk Vitáček, ředitel muzea