Kampaň „Muzea a 20. století“
Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí I. světové války
Muzea v České republice naplňují důležitou roli a disponují obrovským potenciálem hmotných dokladů s velkou vypovídací hodnotou – prostřednictvím „hmotných svědků každodennosti“ našich dávných i nedávných předků umožňují svým návštěvníkům jedinečné zážitky – přímá spojení
s lidmi, kteří tu byli před námi a jejichž osudy mohou být pro nás poučné, inspirativní, zajímavé
i varující.
Asociace muzeí a galerií České republiky připravila pro rok 2014 mediální kampaň s názvem „Muzea a 20. století“,
která je vyhlašována již od roku 2005, třebaže s určitými přestávkami. Jedná se o celoroční informační kampaň s jednotícím tématem z historie 20. století, které se pro jednotlivé roky mění. Témata se odvíjejí od kulatých výročí významných událostí, jevů či osobností 20. století a mají za cíl propagovat akce sbírkotvorných institucí v oblasti muzejní prezentace formou výstav, expozic, publikací, vzpomínkových slavností, přednášek, seminářů, workshopů, komponovaných pořadů, akcí typu „living history“ apod.
Rok 2014 se celosvětově ponese ve znamení stého výročí vzniku I. světové války, jedné z nejvýznamnějších a zároveň nejtragičtějších událostí novodobých světových dějin. Po této válce „už nikdy nebyl svět jako dříve“. Válka a její následky ovlivnily dění a život především na evropském kontinentu na další dvě desetiletí, která byla završena novou válečnou bouří vyprovokovanou nacistickým Německem.
Muzea by neměla při vzpomínce na neblahé válečné události stát stranou, vždyť ve svých sbírkách mají mnoho autentických obrazových i písemných dokumentů, ale také trojrozměrných předmětů, jež pocházejí z období I. světové války nebo s ním nějakým způsobem souvisejí. Z tohoto důvodu vyhlašuje Asociace muzeí a galerií ČR pro rok 2014 v rámci cyklu Muzea
a 20. století kampaň na téma „Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí I. světové války“.
Podstatou projektu je vzájemné propagační provázání jednotlivých akcí, které k této příležitosti muzea a galerie v rámci celé republiky pořádají. Cílovou skupinou projektu jsou zejména školy základního a středního stupně a sféra neziskových organizací, zabývajících se volnočasovými aktivitami dětí a mládeže.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě pořádala v rámci kampaně tyto akce:
22. 2. Vzpomínky na Velkou válku – komentovaná četba z dokumentů a vzpomínek uložených v muzeu. Přednášel Ladislav Smejkal.
21. 6. Muzejní noc na téma: Rok 1914 aneb Kdybych žil před sto lety.
25. 6. – 14. 9. Domov za války – Českolipsko v zázemí 1. světové války. Pozvánka na výstavu v Maštálkově síni zde.
25. 10. František Ferdinand d´Este – přednáška Martina Aschenbrennera.
1. 11 – 30. 11. „Drazí rodiče!“ Pohlednice vojáků 18. pluku z České Lípy.
11. 11. Den veteránů
13. 12. Karel I., poslední rakouský císař– přednáška Jaroslava Slabého.